Skip to main content

Domov se zvláštním režimem

Co musí člověk splňovat pro přijetí?
  • věk 60 let a více
  • zároveň člověk potřebuje z důvodu demence takovou péči o sebe, kterou si neudělá sám nebo s pomocí blízkých (jiných lidí nebo jiných sociálních služeb)
Co musí člověk udělat pro přijetí?
Kolik to bude stát?
ubytování (dvojlůžkový pokoj) 250,-/den
strava (*) 235,-/den
péče ve výši přiznaného příspěvku na péči
(*) racionální, šetřící, diabetická, dia+šetřící, bezlepková, dia+bezlepková

 

UBYTOVÁNÍ A STRAVA

denní úhrada

měsíční úhrada

28 dnů

29 dnů

30 dnů

31 dnů

485,-

13 580,-

14 065,-

14 550,-

15 035,-

STRAVA

 

3 racionální strava,

2 šetřící strava

9 diabetická strava,

9/2 dia + šetřící

bezlepková strava,

dia + bezlepková

snídaně + svačina

(3) 60,-

(2) 59,-

(9) 56,-

(9/2) 56,-

60,-

56,-

oběd

105,-

105,-

105,-

večeře + svačina,

2. večeře

(3) 60,-

(2) 62,-

(9) 66,- + 8,-

(9/2) 66,- + 8,-

70,-

66,- + 8,-

celkem

235,-

235,-

 

235,-

 

 

KONCESIONÁŘSKÉ POPLATKY ZA TV, RADIO: pokud je TV nebo rádio majetkem klienta, koncesionářský poplatek si platí každý klient sám.

UBYTOVÁNÍ ZAHRNUJE PLATBU ZA: elektrickou energii, topení, teplou a studenou vodu, praní, žehlení a drobné opravy osobního a ložního prádla, komunální odpad.

Jak dlouho se čeká?

Pořadník nemáme, vždy dbáme na aktuální situaci seniora, přednost má ten, kdo to potřebuje nejvíc.

Jakou péči nebo pomoc může člověk očekávat?

Paní Bedřiška Zabloudilová žije doma sama, chodí o hůlce a má bolavá kolena. Celý život pracovala ve fabrice s pásovou výrobou, takže byla zvyklá se hýbat. Nyní celý den sleduje TV a nikam nechodí. Syn jí v neděli chystá léky na celý týden, vypere a uklidí jí oblečení do skříně. Během týdne jí zajde nakoupit, když něco potřebuje. Pomohl domluvit pečovatelskou službu, která k jeho mamince dojíždí 3x týdně a pomáhá jí s koupáním, protože paní Bedřiška si sama nevleze do vany. Dále jí pečovatelská služba vozí obědy. Podle potřeby jí pečovatelská služba zařizuje doprovod k lékaři. Nyní se však situace změnila a syna na zhoršení stavu maminky upozornili pracovníci pečovatelské služby. Poslední 2 měsíce se stává, že maminka se ráno vůbec neumyje, nepřevlékne z pyžama, nenachystá si jídlo a ani si neohřeje oběd. Když jí pracovnice jídlo nachystá, maminka neví, co má dělat a pracovnice jí musí říkat, aby jedla. Když jí syn posledně uklízel prádlo do skříní, našel mezi oblečením schované zkažené potraviny. Sousedé si začali stěžovat, že maminka večer křičí z okna nesmysly a volá o pomoc. Posledně, když syn přišel na návštěvu, začala po něm křičet, že ho nezná a ať jde pryč. Poslední dobou se často opakuje a někdy mluví z cesty. Z toho jsou dny, kdy je úplně v pořádku, ale je jich čím dál méně. Stalo se, že na sobě měla pomočené věci a seděla v tom celý den u televize. Také se několikrát stalo, že šla vykonat potřebu do koše na odpadky, místo na WC. Syn nemůže zůstat s maminkou doma, protože chodí do práce a živí svou rodinu. Situace je pro něj už neúnosná. Maminka je úzkostná, nejvíc ve dnech, kdy si plně uvědomuje, co se s ní děje a často pláče.
Paní Bedřiška se rozhodla pro Domov se zvláštním režimem. Paní Bedřiška se s námi dohodla, že: během dne bude personál klientku doprovázet na WC podle potřeby. Personál bude paní Bedřišce ráno připomínat, že je potřeba jít do koupelny a umýt se, stejně tak večer. Personál jí ráno nachystá snídani (oběd i večeři) v jídelně a dohlédne, aby klientka věděla, že se má nasnídat – stejně tak oběd a večeři a v případě potřeby jí podá příbor a slovně pomůže v tom, aby se najedla. Personál jí během týdne pomůže se sprchováním, doprovodí ji do koupelny a nachystá věci na umývání. Paní Bedřiška si umyje žínkou většinu těla, personál jí umyje záda, nohy a také vlasy, které jí po koupeli i vysuší. Protože ji trápí ztvrdlá kůže na patách, personál jí pravidelně domluví návštěvu pedikérky. Paní Bedřiška je zvyklá pít neslazené minerálky, protože má cukrovku a bere na to léky. Veškeré nákupy jí bude pravidelně zajišťovat syn. Klientka je na dietu zvyklá dlouho, a proto ji chce dodržovat i u nás. Nebude si vybírat z jídelníčku, protože v případě její diety (diabetické) tuto možnost nenabízíme. Jednou za čas si však něco sladkého ráda dá, takže ji personál doprovodí do kantýny pro zákusek. Paní Bedřiška je dlouhou dobu vdova a zvykla si na samotu. Většinu dne byla zvyklá dívat se doma na TV a nikde nechodila. Personál bude paní Bedřišce nabízet různé aktivity, aby nebyla tak smutná a aby se podpořily ty schopnosti, které jí ještě zůstaly, zapojí klientku do běžných činností, které dělala doma – převlékání postele, skládání věcí, vaření, pečení. Protože je paní Bedřiška úzkostlivá a často smutná, dohodli jsme se, že jí zajistíme pravidelné návštěvy psychoterapeutky.

Přihlášení pro zaměstnance

© 2023 Domov seniorů Břeclav, příspěvková organizace

Web s ❤️ tvoří Petr Sůkal